Preminuo Izv. prof. dr. sc. Martin Glamuzina

Dana 22.11.2018., u 77. godini života, preminuo je naš kolega u mirovini Izv. prof. dr. sc. Martin Glamuzina. Posljednji ispraćaj bit će u petak, 23.11.2018. u 15.00 sati na groblju sv. Ivana u Metkoviću.

Martin Glamuzina rođen je 1941. u Rogotinu. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Pločama, a 1967. na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, stekao je diplomu profesora geografije. Godine 1980. zavrišio je fakultet Političkih znanosti u Zagrebu. Magistrirao je 1981. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu s temom "Geografske značajke gospodarenja vodama u delti Neretve". Tezu doktorske disertacije pod naslovom "Promjene agrarnog pejsaža delte Neretve" obranio je na istom fakultetu 1985. godine. Radio je kao profesor geografije na Gimnaziji u Metkoviću od 1967. godine. Godine 1977. izabran za direktora Centra za usmjereno obrazovanje Petar Levantin u Metkoviću s trajanjem u dva mandata (8 godina). Od 1975. do 1981. bio je gostujući predavač na Višoj pomorskoj školi u Splitu. Od 1985. do 1990. radio je u stručnoj službi Općine Metković. Od 1990. radio je u Gimnaziji Metković gdje je uz profesorski rad obnašao i funkciju zamjenika ravnatelja. Od 1996. do 1998. bio je gostujući predavač na Odsjeku za geografiju Filozofskog fakulteta u Zadru. Godine 1998. izabran je u znanstveno-nastavno zvanje docenta za znanstvene discipline Demogeografija i Regionalna geografija. Godine 2003. izabran u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora te je obnašao dužnost pročelnika Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru. Autor je preko dvadesetak znanstvenih radova objavljenih u zemlji i inozemstvu i oko 25 recenzija udžbenika i znanstvenih radova.